Rudolecká zeliáda 10. ročník

Již od počátku měsíce října se připravovali rudolečtí zelináři na každoroční vrcholné klání, o nejlepšího zelináře Rudolce. Poctivě utajovali rodinné receptury a zaručeně nejlepší směs zašlapávali do zeláků, spolu se zelím, většinou z Křimické oblasti. Netrpělivě očekávali výsledky svého snažení, aby ochutnali to svoje „vítězné zelí“. Někteří dokonce zelák otevřeli až těsně před soutěží.

V pátek večer 7. prosince, nadešel konečně dlouho očekávaný den. Zelináři své vzorky předali paní hospodské Denise Schneiderové, v rudolecké hospůdce, která každému vzorku přiřadila číslo a soutěžní zelí dala anonymně, pod tímto číslem do soutěže. Bylo symbolické, že na desátém ročníku této soutěže, se sešlo deset soutěžních vzorků zelí. Každý host rudolecké hospůdky pak dostal dvě bodovací karty, na které po ochutnávce zelí napsal zelí, které mu nejvíce chutnalo. Potom karty vhodil do klobouku a po ukončení ochutnávky, jednotlivé karty byly přiděleny, ke vzorkům zelí. Vyhrálo zelí, které mělo nejvíce karet a bylo zajímavé sledovat, jak rozdílné byly chutě jednotlivých hostů a soutěžících. Vzorkům pak paní Denisa přidělila jména jednotlivých zelinářů.

Na prvním místě, se umístila se svým zelím, zelinářka Hanka Drenková s počtem 8-mi karet. Že jablko nepadlo daleko od stromu, povrdil její syn Jan Drenka který se svým zelím skončil na druhém místě s počtem 6-ti karet. Třetí místo patřilo Blance Bulkové a její zelí ohodnotili hosté restaurace 5-ti kartami. O čtvrté místo se dělilo zelí Tondy Janury a Pepy Bulky, u kterých přistály 4 karty. Páté  místo patřilo zelí ze Zároklí  a zelinářce Jitce Gogolové, hodnotitelé přidělili 3 karty. Na šestém místě se umístila  zelí tří zelinářů a to Gity Fašinové, Míry Gogoly a druhý vzorek Hanky Drenkové. U těchto zelí, byly položeny shodně 2 karty. Sedmé a poslední místo, k překvapení všech účastníků, patřilo Monice Gajdošové, která marně vyhlížela, zda u jejího zelí přistála alespoň jedna karta. Bohužel žádná nepřistála.

Titul „Nejlepší Rudolecké zelí“, na jubilejním 10-tém ročníku, tak poprvé získalo zelí z Horňácka, díky Hance Drenkové a podle počtu přidělených karet, zaslouženě.

Po ukončení soutěže, jak již je zvykem, soutěžní vzorky převzal náš pan hostinský František Schneider a uvařil z nich tradičně velmi chutnou zelňačku. Všem soutěžícím i hostům restaurace chutnala a personálu rudolecké hospůdky za obsluhu, pomoc při soutěži a  výbornou zelňačku, patří náš dík.

Příští ročník bude mít ve svém logu dvě jedničky. Tak ať se při příští soutěži, přidělí co nejvíce prvních míst.Už se na novou zeliádu těšíme a doufáme, že se zdraví , opět za rok,  u této tradiční soutěže sejdeme.

Fotogalerie z předmětné akce:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>