Rudolecká zeliáda 8.ročník 2015

V sobotu 12. prosince, proběhl osmý ročník populárního klání rudoleckých občanů, o nejlepší zelí. Tento rok byla soutěž obsazena nabídkou 9-ti vzorků zelí, které z části byly vyrobeny doma, nebo zakoupeny u výrobců zelí. Pro zajištění legálnosti soutěže byly vybráni jako hodnotitelé všichni zpracovatelé vzorků zelí a jejich rodinní příslušníci, kteří byli  soutěžní večer, v restauraci přítomni.

Hodnotitelé přistoupili k hodnocení zelí velmi zodpovědně a  objektivně posuzovali zelí podle kritérií, kdy se hodnotil vzhled a barva zelí, konzistence (kvalita nakrouhání, příjemnost na skusu atd.), vůně a vyváženost chuti. Objektivnost soutěže byla zajištěna přidělením čísel jednotlivým vzorkům, ke kterým byla přidělena jména soutěžících, které však přísně utajovala rozhodčí celé soutěže, Stáňa Budíská, která je zveřejnila až po ukončení hodnocení, spočítání výsledků a určení pořadí.

Po uzavření hodnocení, došlo k překvapení, protože  dva naprostí začátečníci, přespolák ze Sokolova, Franta Midloch, získal společně s Hankou Drenkovou z Horňácka, 173 bodů a obsadil  společně s ní, sdílené třetí místo, byl překvapením soutěže. Rovněž věčný smolař, který vymetal poslední místa v předchozích ročnících a neustále do soutěže nosil zelí od kamarádů, Tonda Janura z Horňácka, konečně udělal zelí  sám a napoprvé obsadi čtvrté místo, se 171 body a nechal za sebou favority těchto klání. Míra Gogola, ze Zároklí,  obsadil se svým zelím páté místo, se ziskem 164 bodů. Jeho žena Jitka,  zaexperimentovala se „Sušickým zelím“ a obsadila se ziskem 158bodů, 6. sdílené místo,  společně s největšími propadáky letošní soutěže, manželi Pepou a Monikou Gajdšovými, z Dolňácka . Poslední sedmé místo, se ziskem 145 bodů, obsadila se zelím od neznámého výrobce, sama hospodská Gita Fašinová.

Čest zelinářů z Doňácka tak jak bývá v těchto kláních tradicí, zachraňovali zelináři  Jitka Hrbáčková a Honza Drenka, kteří získali za své zelí  druhé místo se ziskem 175 bodů a na prvním místě, potřetí v historii této soutěže, se umístili Pepa a Blanka Bulkovi z Dolňácka se ziskem 194 bodů.

Tradičně večer provázela dobrá nálada  a dobré jídlo. Ze všech vzorků zelí, byla uvařena výborná zelňačka, která je tradiční tečkou za naší soutěží. Letos byla doplněna klobáskami, které přinesli jednotliví soutěžící a houbami od Jardy Maslena. Hanka Drenková upekla slané překvapení, které ocenili všichni soutěžící.

Soutěž v 2015,  tak opět jednoznačně ukázala, že nejlepší zelí je vyráběno v části naší obce , Dolňácko.

Už se těšíme na devátý ročník této soutěže  a doufáme, že výrobci z Horňácka a Zároklí, zase  budou důstojnými soupeři Dolňáků. Ale hlavně se těšíme na přátelské posezení, plného dobré nálady a sousedské  pospolitosti.

Foto z celé soutěže

This is protected content.
:
:
Content Protected by SmartLogix

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>