Rudolec na Rudolci 4. a 5.května 2013

Ve dnech 4. a 5. května 2013 se uskutečnilo setkání Rudolců, tentokráte u našich přátel na Moravě. V sobotu ráno se tak vydala parta nadšenců pod vedením pana starosty Miroslava Boudy na cestu. Ovšem místo pohodlného cestování nás za Prahou po dálnici směrem na Brno čekalo spíše krkolomné se vyhýbání výmolům a po většinu času spíše cesta připomínající jízdu vlakem po nerovných kolejích. Opravdu v Evropě asi unikátní ostudná cesta. Jaká to pak byla pohoda po okresních silnicích Jihlavska.

Po srdečném uvítání před obecním úřadem, na nás čekalo první z několika milých překvapení v podobě návštěvy nedalekého městečka Polná. Zde v zámecké restauraci jsme spořádali opravdu velké porce jídla dle vlastního výběru. Největší překvapení ve výběru jídla předvedl náš Toník, jenž maje zákaz červeného masa, ryb, listové zeleniny atd., si objednal lososa na špenátu. Ještě před kulinářskými hody jsme stihli prohlédnout areál místního zámku.

Po výborném obědě nás čekala opravdová kulturní bomba, návštěva místního děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Půdorysnou dispozicí, objemem v krychlových metrech a celkovým pojetím je tento barokní skvost právem uváděn jako jeden z největších v ČR. Chrám je 63 m dlouhý, 26 m široký a 22 m vysoký, zastavěná plocha má rozměry 2381 m2. Věž sahající do výšky 64 m byla postavena v roce 1895. Kromě velkého čelního oltáře v hlavní lodi je v obou postranních ještě 8 menších bočních oltářů. Velké barokní varhany, mistrovské dílo Jana Davida Siebera z roku 1708, doplňují menší, velmi vzácné varhany z konce 16. století (tkz. literátské) na řemenový pohon. V roce 2008 byl zapsán do seznamu národních kulturních památek. Především svým grandiózním provedením figurálních motivů v interiéru je řazen mezi skvosty barokní architektury v České republice. Odborníky je řazen mezi nejnádherněji vyzdobené církevní stavby v ČR, a pokud budete někde poblíž, neváhejte, určitě stojí za prohlídku.

Po kulturním odpoledni se členové výpravy ubytovali v nedalekém komplexu dětského tábora u Chroustova na břehu velkého rybníka. No a pak již následovala společenská část našeho pobytu. Při příjezdu na večerní taneční zábavu, na naší počest se konala v našem oblíbeném country stylu, jsme byli velice mile překvapeni uvítáním. Na dosud prázdném sále uprostřed tanečního parketu hořela imitace ohně. Místní dobrovolný spolek žen si pro nás připravil kulturní vložku. Děvčata převlečená za indiánské „squaw“ s kopími, mimochodem jim to velice slušelo, nám předvedla své taneční umění. Nechybělo uvítání „bledých tváří“ dýmkou míru, ohnivou vodou a nezbytným tancem. Po předání daru „vyhladovělému indiánskému kmeni“ nás čekalo další překvapení a to v podobě daru pro celou naší vesničku. Tím darem jak jsme záhy po rozbalení zjistili je prakticky dvojče našeho vodníka „Kebuleho“. Oba vodníci již ve dne v noci hlídají první z brigádnické činnosti vybudovaný rybníček „malá medvědice“ a doufáme, že se budou dobře starat o naše vodní dílko.

Moc se nám vážení přátelé u Vás líbilo a doufáme, že aspoň částečně se budeme moci Vám revanšovat při Vaší příští návštěvě u nás v Rudolci.

Fotogalerie z návštěvy pouze pro členy ASORU!!


This is protected content.
:
:
Content Protected by SmartLogix

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>