Rudolecký Halloween

HALLOWEEN. TENHLE STRAŠIDELNÝ SVÁTEK CO TO VŮBEC JE.

HALLOWEEN – Svátek duchů, původním názvem „Samhain“ (konec pohanského léta), oslavoval duše zemřelých, kteří dle keltské tradice vycházeli právě v tento den mezi živé. Nabízí se i pozdější jeho spojení s křesťanským svátkem „Dnem všech svatých“. Slaví se 31. října především v anglicky mluvících zemí. K typickému Halloweenu patří  zapálené vydlabané dýně, strašidelné masky a obcházení domácností.         

Přestože kořeny Halloweenu jsou opravdu prastaré a jako mnoho dalších svátků čerpají z pohanských oslavných rituálů, mnozí jejich původ a zrod vidí v Americe. Není tomu tak. Je ale pravda, že právě v Americe je tento svátek jeden z nejoblíbenějších. Oslavuje se v rodinách, školy pořádají mnoho akcí spojených s Halloweenem. Oslavy připomínají spíše veselý strašidelný karneval. Pečou se dýně a dýňové koláče. Nakupují dekorace, zdobí domy i jejich okolí. Skupinky dětí ve strašidelných maskách chodí od domácnosti k domácnostem a koledují o sladkosti. Pořádají se zábavné soutěže a všichni se vesele a strašidelně baví.      

K dýním se vztahuje legenda o Hrozném Jackovi, který byl tak ukrutný, že při své cestě na odpočinek ho nechtělo ani samotné peklo. Od té doby musel chodit Jack o Halloweenu po zemi a svítit si svou vydlabanou dýní a hledat někoho, kdo by ho následoval. Díky tomuto pověstnému příběhu se vydlabaným dýním říká Jackovi lucerny.

Na tuto tradici se pokusili navázat také organizátoři z naší malé vesničky. Mezi hlavní tahouny patřili Gita Fašinová a Tereza Petrovičová. Samozřejmě bez přispění a práce mnoha dalších lidiček by se tato akce jen těžko zvládala. V sobotu 1. listopadu od 16:00 hod. se naplnila vyzdobená rudolecká stodola dětskou drobotinou ve strašidelných maskách a pořadatelé, mimochodem také ve slušivých kostýmech, měli plné ruce práce aby nápor necelých sedmdesáti dětí zvládli.

Celé dvě hodiny měli děti o zábavu postaráno. Uvnitř stodoly plnili úkoly v kreslení poslepu a hledání klíče ve strašidelné bedně plné bílých myší a venku na verandě lov jablek ústy, hledání pokladu v bahně a vypouštění duchů/strašidel (sestřelování balónků). Ve stodole byla také malá dílnička, kde si děti mohly vyrobit papírovou masku nebo malou strašidelnou lucerničku. O tuto dílničku byl mezi dětmi mimořádný zájem. Ti šťastní, kteří si vylosovali lísteček s mumií se zúčastnili soutěže i se svými rodiči, kteří své ratolesti obalovali toaletním papírem do co nejhezčí mumie. Následovala soutěž o nejstrašidelnější smích a soutěž o nejhezčí halloweenskou dýni. Z osmi vydařených soutěžních vzorků zvítězila dýně s č. 4 manželů Petrovičových. Vyvrcholením dětského halloweenu byla stezka odvahy nejen pro děti a především závěrečné rozdávání zasloužených odměn pro děti. Organizátoři zvolili netradiční formu předávání a to rakev plnou dobrot, kde zbylo něco na zub pro každého účastníka.

Rozzářené oči dětí byly tou největší pochvalou pro organizátory akce a samozřejmě také velice kladné odezvy od  rodičů dětí. Poděkování patří všem dětem a jejich rodičům za účast, organizátorům celé akce, poděkování za sponzorské dary patří Baby centrum Březová, paní Ireně Fořtové z firmy Fořt & synové krematorium pohřební ústav s.r.o., Momentive Specialty Chemicals a.s. a městu Březová. Musíme jen doufat, že organizátoři neusnou na vavřínech a příští rok nám připraví akci ještě o stupínek vyšší kvality.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>