Stavění máje a pálení čarodějnic

V sobotu 30. dubna proběhlo v naší malé obci tradiční stavění máje a pálení čarodějnic. Na přípravě velmi zdařilé hranice pro čarodějnici a šestnácti metrové májky se podíleli výhradně občané Rudolce, za přispění města Březová, které vypomohlo s dopravou materiálu z lesa. V týdnu před akcí mládenci postavili více jak třímetrovou hranici, ze které čněl kůl pro připevnění čarodějnice, tu připravili Jitka Hrbáčková s Honzou Drenkou a svými ratolestmi. Došlo samozřejmě i k oloupání májky, uchycení zelené špičky a nachystání zeleného věnce ke zdobení.

Od 17:00 hod. pod vedením Jitky Hrbáčkové zdobili občané se svými ratolestmi špičku a věnec barevnými stužkami z látky a krepového papíru. Ve špičce je pro mládence připraveno překvapení, až letošní májku budou na konci května porážet. Májka bude ozdobou „kotlíkové louky“ po celý měsíc, bude symbolem nastupujícího jara a dodržováním českých tradic „Máje – tradice lásky“, „Máje – jarní slavnosti“ rozšířených po většině Evropy. Nejstarší známý doklad o stavění máje v českých zemích je z roku 1422.

Krátce po 19:00 hod. se horda mládenců z Rudolce a příchozích z okolí pustila do postavení máje. A bylo se na co koukat, neboť bylo opravdu zdařilé. Ve velmi krátkém čase se májku podařilo usadit do připraveného lože a krásná ozdoba „kotlíkové louky“ byla na světě. Krátce před 21:00 hod. se k hranici vydal průvod naší drobotiny s lampióny a v maskách. Po společném fotu byli „prckové“ odměněni za snahu a účast pamlsky a došlo i k zapálení hranice s čarodějnicí. Letos proběhlo zapálení bez sebemenších problémů a vatra vydržela doutnat ještě v neděli odpoledne.

Pro posezení účastníků akce bylo připraveno zázemí „Rudolecké stodoly“. Celý večer probíhal v družné zábavě, kde se o hudební doprovod staral DJ Pepa Kubrt a dovedl připravit atmosféru, při které se všichni sousedé s přáteli dobře bavili. Neopomenutelným zážitkem byla návštěva grilu, kde byly připraveny k opékání klobásy a hermelín, letos připravované zástupci FC Rudolec, Vláďou Kroftem a Honzou Drenkou. Rudolecká hospůdka v čele se zdatným výčepním Tomášem se postarala o hladové a žíznivé návštěvníky večera.

Důležitá však na celém večeru byla opět veselá, přátelská atmosféra, která jako vždy přispívá k udržování dobrých sousedských vztahů a vzájemnému poznání. Největší dík za podíl partě rudoleckých občanů ve složení: Jitka Hrbáčková, Honza Drenka, Vláďa Kroft, Tomáš Sloboda, Kuba Gajdoš, Venca Hazuka, Míra Diozsegi, Standa Holec, Štefan Sabo a Pavel Suchan. Díky a jen tak dál!

Fotogalerie z této akce

This is protected content.
:
:
Content Protected by SmartLogix

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>