Soutěž o kuchaře Rudolce 2016

V pátek 28. října 2016, od samého rána, bylo v některých rudoleckých domech, slyšet zvuk mlýnků na maso. Rudolečtí  kuchaři a kuchařky, se připravovali na tradiční kulinářskou soutěž, která proběhla večer, od 19. 00 hodin v místní Rudolecké hospůdce. Tentokrát tématem soutěže, byla sekaná na všechny způsoby a veškeré úsilí tvůrců, bylo poznamenáno snahou o co nejoriginálnější recept. Někteří experimentátoři však na to později doplatili , jako například Pepa Bulka.

S úderem devatenácté hodiny se na soutěžním stole objevilo 8 soutěžních vzorků, které začala hodnotit porota ve složení  Laco a Růža Szolarovi, Tonda Janura, Jitka Hrbáčková a Jana Řádová. Snahou poroty byla co největší objektivnost při hodnocení předložených vzorků sekaných a někteří z nich dokonce podezřívali soutěžící, že jim k hodnocení předložili zkaženou sekanou. Jednalo se o vzorek Pepy Bulky, který do sekané přidal olomoucké tvarůžky, a jejich charakteristická vůně byla omylem považována za zapáchající zkaženou sekanou. (Pozn. autora: Zkažená sekaná změní barvu na šedivou až zelenou a vůni na smrad…)

Soutěže se zúčastnila poprvé naše nová sousedka Andrea Gildeinová z Horňácka a její sekaná porotcům chutnala tak, že ji dali na 1. místo se 68 body. Za Horňácko dále soutěžila šampionka těchto akcí, trojnásobná kuchařka Rudolce Hanka Drenková. Ta letos  odvážně zaexperimentovala  a místo tradičních švestek, které dříve její výrobky vynášeli na čelní místa v soutěži, zvolila netradiční recepturu sekané s rozinkami, ořechy a sladkým dipem. To už porotci  vůbec nerozdýchali a tuto sekanou ohodnotili 44 body, což znamenalo poslední 7. místo  v soutěži. O bod více získal se svou tvarůžkovou sekanou z důvodů nerozpoznaného zdroje zápachu, Pepa Bulka, který reprezentoval Dolňácko a to znamenalo místo šesté.

Abychom měli porovnání  s profesionálním výrobci, přivezli jsme do soutěže sekanou od řeznictví Pelant-Doupovské uzeniny, firmy z Žalmanova. Tato firma za svou  doupovskou klobásu, obdržela ocenění regionální potravina, ale sekanou moc neumějí, protože ji poslala porota s pouhými 52 body, na místo páté. O jeden jediný bod zůstala se svým druhým vzorkem sekané  Hanka Drenková, s 56 body na čtvrtém místě, protože dělené třetí místo  ohodnocené  shodně 57 body, obsadili se svými dvěma vzorky, Gága a Monika Gajdošovi  z Dolňácka. Deset bodů za vítězkou skončila na druhém místě Blanka Bulková z Dolňácka.

Kuchaři ze Zároklí, se konkurence zalekli a do soutěže se vůbec nezapojili. Byla to škoda, protože tato soutěž je 6. ročníkem ,již tradiční součástí  každoročního kulinářského klání na Rudolci.

Vítězka soutěže Adrejka Gildeinová se stala na rok držitelkou putovní vařečky Kuchařka Rudolce 2016  a  pan starosta města Březová,  Miroslav Bouda, vítězce předal putovní přepravku s tuctem plzeňských piv, kterou město Březová podpořilo tuto soutěž. Pořadatelé soutěže, zároveň městu tímto, za tuto podporu děkují.

S ukončením kulinářského klání bylo vyhlášeno nové téma na rok 2017 tentokrát bůček 100x a více jinak. Tak za  rok  u soutěžních bůčků zase na shledanou  a ve větším počtu.

Vítězný recept – sekaná od Andrey Gildeinové
1kg mletého masa
10 dkg šunky
10dkg sýra
20dkg anglické slaniny
špenát listový
sůl
pepř
červená paprika sladká
červená paprika pikantní
3 stružky česneku
2 vajíčka
3 polévkové lžičky strouhanky
alobal na plech
____________________________________

Fotogalerie z kulinářského klání © Josef Bulka


This is protected content.
:
:
Content Protected by SmartLogix

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>