Rudolecký Halloween

Tento svátek, jenž má kořeny v dobách před naším letopočtem, byl spojený s oslavami konce léta a příchodem nového roku, kdy se prolínal svět živých a mrtvých. Při bujarém veselí všude hořely obrovské ohně a lidé se odívali do převleků, aby se chránili před zlými duchy. V době, kdy se katolická církev snažila vymýtit pohanské zvyky, byl jeden z nejoblíbenějších svátků, nově nahrazen křesťanským svátkem Všech svatých (All Hallows’ Day), který připadá na 1. listopadu. Pohanský svátek byl i přesto zachován a dodnes se slaví především v anglicky mluvících zemích, pod názvem předvečer všech svatých – all hallow´s eve, zkráceně Halloween. I dnes oslavy připomínají veselý strašidelný karneval, dlabou se strašidelné dýně, pečou se koláče, nakupují dekorace, zdobí domy i jejich okolí. Pořádají se zábavné soutěže a všichni se strašidelně baví.

Na tuto tradici se pokusili navázat organizátoři druhého ročníku Rudoleckého Halloweenu. Mezi hlavní tahouny patřili Gita Fašinová, Jitka Derflerová, Vláďa Kroft, Jakub Gajdoš a Tomáš Sloboda. Samozřejmě bez přispění a práce mnoha dalších lidiček by se tato akce jen těžko zvládla. Jen díky nim 31. října ožila naše malá vesnička duchy, čarodějnicemi, čerty, piráty a mnoha jinými strašidly. Celé pozdní odpoledne včetně přicházejícího večera, protože Halloween je hlavně o tmě, měli děti i pořadatelé o zábavu postaráno. Uvnitř krásně vyzdobené stodoly, jejím okolí a na louce vedle uměle vybudovaného hřbitova s šibenicí, si každý mohl vyzkoušet schopnost svých smyslů a dovedností při plnění 14 různých úkolů. Prověřili jsme například chuťové pohárky dětí, když museli hádat příchutě kouzelných fazolí. Nemyslete si, že to bylo snadné, protože sníst zkažené vajíčko, psí žrádlo, sopel, zvratky, zubní pastu nebo dětskou plínku chce opravdu hodně odvahy. Děti se ale popraly úplně se vším, lovily klíče z bahna nebo z bedny plné myšek, kreslily poslepu zvířátka, střílely góly, poté co se točili dokola na místě pár desítek vteřin, vyráběly z papíru výrobky s halloweenskými motivy, nechyběla také typická halloweenská soutěž lovení jablek a spousta dalších soutěžních úkolů, s kterými pomáhala také pionýrská skupina z Březové.

Po skončení většiny úkolů došlo také na vyhlašování nejhezčí Halloweenské dýně, jež svátek duchů symbolizují. Z loňských osmi vzorků vzrostla letošní účast na dvanáct soutěžních výtvorů, vlastně třináct pokud budeme počítat krásný dýňový kostým paní Evy Runtové. Na třetím místě se umístila čarodějnická dýně od Adámka Pivarčiho a na druhém místě skončila dýně Marušky Zinnerové. Z nelítostného boje vyšla vítězně originální dýně požírající halloweenský pomeranč od Pavlínky a Jitky Hrbáčkové.

Pro porotce nastal nejtěžší úkol při výběru nejhezčích masek. Dle jejich názoru měly být za vítěze vyhlášeny všechny masky. Jenže rozkaz jejich kapitánky byl jasný. A aby se vyhnuli krutému trestu, ocenili vězně Adámka Slobodu za třetí nejhezčí masku, na druhém místě se umístila mrtvá nevěsta Vaneska Soprová a zvítězit nemohl nikdo jiný než pirátka v podání Denisky Tětěrukové. Do soutěže mumií se zapojili také rodiče, kteří obalovali své ratolesti do toaletního papíru. Hlavně pro tatínky to byla zkouška trpělivosti. Svou zručnost nakonec nejlépe prokázala maminka Markéta Zensová, která jedno ze svých dvojčátek zamaskovala opravdu od hlavy až k patě.

Vyvrcholením soutěžního odpoledne byla zkouška odvahy v domě hrůzy, před nímž se utvořil dav lidí. Čertice postupně vpouštěla branou netrpělivé oběti do strašidelného domu. Už jen samotné temné místnosti osvětlené jen několika svíčkami ve vás vyvolávali pocit strachu. Průchod přízemím přes tajemného fantoma, hostincem duchů, přes nevěsty temnoty, byl procházka růžovou zahradou. Ti, co se odvážili vyjít do dalšího patra, narazili nejen na krvavou Mary, bílou paní, mrtvolu, ducha uvězněného ve skříni, ale také hladové školačky, které se nemohly dočkat, až jim pod jídelními poklopy odhalíte jejich další chod. Pokud si vás matka vařící v kuchyni večeři neodchytla jako jednu z ingrediencí, dostali jste se až do obývacího pokoje k Samaře a klaunovi, který si na prsou hřál hada. Jednou z posledních zkoušek mohl být dětský pokoj, kde na vás čekal vřískot. Nejodvážnější děti a především jejich rodiče absolvovali také peklo v podkroví. Panenka Chucky, Fredy Krueger, Strašný hrbáč, Zombie s motorovou pilou, mrtvá jeptiška a doktor Calighari nenechali chladným opravdu nikoho. Po absolvování soutěžních úkolů a alespoň části domu hrůzy, čekala na děti zasloužená odměna, kterou našli na terase domu hrůzy jak jinak než v rakvi.

Rozzářené oči dětí a velice kladné ohlasy rodičů, kteří se do domu vraceli, aby mohli projít nejvyšší patro, byly pro organizátory tou největší pochvalou. I když ne úplně vše proběhlo podle představ pořadatelů, kteří museli na poslední chvíli řešit neúčast některých důležitých účinkujících, kvůli nemoci nebo neočekávaným pracovním povinnostem, se většině zúčastněných Rudolecký Halloween líbil a odcházeli spokojení. Rádi bychom dětem a jejich rodičům poděkovali za účast. Za výrobu téměř kompletní výzdoby patří obrovské díky také paní učitelce Balákové a jejím dětem z druhé třídy, oběma pátým ročníkům a jejím třídním učitelkám i všem dětem z výtvarného kroužku ZŠ na Březové, dětem z 2. MŠ na Březové pod vedením paní učitelky Sachrové, dětem z 1. ZŠ z Chebu pod vedením paní učitelky Vrbové a Baby centru na Březové. Za sponzorské dary děkujeme paní Ireně Fořtové z firmy Fořt & synové krematorium pohřební ústav s.r.o., Hexion a.s. Sokolov a městu Březová, bez jejich pomoci by se tato akce nedala pořádat. Za pořadatelskou výpomoc děkujeme také pionýrské skupině z Březové a samozřejmě všem organizátorům a pořadatelům akce z řad rudoleckých občanů a jejich kamarádům z širokého okolí. Poděkování jistě patří i Stáně Budiské a Tondovi Janurovi, kteří se na verandě stodoly postarali o žaludky účastníků.

Podaří se pořadatelům vyděsit a pobavit nás i příští rok? Přijďte se přesvědčit sami na další strašidelný ročník!

Fotogalerie z předmětné akce (© Josef Bulka)


This is protected content.
:
:
Content Protected by SmartLogix


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>